Pomoc w pozyskiwaniu finansowania
W dzisiejszym zróżnicowanym świecie finansowym, wybór odpowiedniego produktu kredytowego może stanowić wyzwanie. Każdy rodzaj kredytu, np. kredyt hipoteczny, posiada liczne warianty, co może skomplikować decyzję kredytobiorcy. Indywidualna weryfikacja ofert może być czasochłonna i mało efektywna. Wykorzystując moje doświadczenie oraz nowoczesne narzędzia, specjalizuję się w pomocy klientom w wyborze i składaniu wniosków o różnorodne produkty finansowe, takie jak:
Kredyt celowy, gdzie zabezpieczeniem w większości przypadków jest nabywana nieruchomość. Minimalny wymagany wkład własny to 10%. W przypadku rynku wtórnego tzw. mieszkania z drugiej ręki bank wypłaca środki po przeniesieniu własności na konto strony sprzedającej. W przypadku rynku pierwotnego, bank wypłaca transze na rachunek powierniczy dewelopera zgodnie z postępem prac budowlanych.
Kredyt celowy, gdzie zabezpieczeniem jest grunt w postaci działki budowlanej bądź działki rolnej z uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania albo wydanymi warunkami zabudowy.
Kredyt celowy, gdzie zabezpieczeniem jest działka z posadowionym na niej budynkiem. Najczęściej stosowaną praktyką w przypadku kredytowania budowy domu jest tzw. metoda gospodarcza. Klient buduje dom samodzielnie, a bank wypłaca transze na konto klienta zgodnie z postępem prac budowlanych. Może przy tym korzystać z usług zewnętrznej firmy, ale to on odpowiada przed bankiem za realizację projektu. Bardzo często działka stanowi wymagany przez banki wkład w własny.
Produkt kredytowy, bez zabezpieczenia, gdzie klient nie wskazuje celu na jaki przeznaczy środki.
Zakres i przeznaczenie środków może być bardzo szerokie. Każdorazowo wymaga indywidualnej weryfikacji w poszczególnych instytucjach finansowych.
Forma kredytu bezcelowego, gdzie zabezpieczeniem jest nieruchomość najczęściej kredytobiorcy. Bank nie weryfikuje celu czy przeznaczenia środków, a w zamian za elastyczność zwiększa marżę w odniesieniu do kredytu hipotecznego celowego.
Kredyt celowy, gdzie zabezpieczeniem jest nieruchomość, na którą klient uzyskał finansowanie. Celem jest spłata bieżącego zobowiązania przez nowy bank, którego warunki kredytu są korzystniejsze niż dotychczasowe. Potocznie funkcjonująca nazwa to „przeniesienie” kredytu do innego banku.
Kredyt konsolidacyjny spłaca kilka zobowiązań w innych bankach. Ma to na celu zoptymalizowanie kosztów. Istnieje możliwość skrócenia lub wydłużenia okresu kredytowania.
Kredyt, poza tym, że jest narzędziem do spełniania marzeń o własnej nieruchomości, jest również ciężarem i ryzykiem. Aby ograniczyć ryzyko do minimum, należy zabezpieczyć jego spłatę na wypadek losowych zdarzeń.
Jest to pierwszy i jeden z najistotniejszych kroków w procesie zakupu nieruchomości. Przed przystąpieniem do poszukiwania wymarzonego domu czy mieszkania należy dokładnie zweryfikować swoje możliwości finansowe. Na tym etapie zadaje wiele pytań dotyczących zarobków i kosztów. Klient otrzymuje gruntowną wiedzę o wymaganym wkładzie własnym, minimalnym czasie zatrudnienia, aktualnie dostępnych programach rządowych i wielu innych składowych weryfikowanych przez bank w ocenie zdolności kredytowej.
Mając ustalony i zweryfikowany budżet, łatwiej jest zrealizować zamierzony cel. Niezależnie czy to zakup mieszkania z rynku wtórnego czy poszukiwanie działki pod budowę domu, klienci otrzymują ode mnie wsparcie merytoryczne dotyczące możliwości kredytowania konkretnej nieruchomości. Brzmi prosto? Nie zawsze tak jest, nawet w centrum miasta zdarzają się niestandardowe nieruchomości. Przed podpisaniem umowy warto zweryfikować jak najwięcej informacji, aby ograniczyć ryzyko do minimum.
Po podpisaniu umowy na zakup nieruchomości następuje wybór ofert kredytowych. Przeważnie są to trzy banki, do których jednocześnie składamy wnioski kredytowe. Klienci otrzymują ode mnie listę dokumentów finansowych niezbędnych do oceny przez bank zdolności kredytowej. Druga część dokumentacji to dokumenty nieruchomości. W wielu przypadkach klienci udzielają mi pełnomocnictwa do kontaktu z deweloperem/agentem nieruchomości i w ich imieniu organizuję niezbędne druki, pozwolenia czy umawiam rzeczoznawcę celem wyceny nieruchomości.
Posiadając komplet dokumentów, spotykamy się w biurze w celu uzupełnienia wniosków i złożenia niezbędnych podpisów. Pomagam i wspieram w uzupełnieniu wielu stron nie zawsze zrozumiałych i czytelnych druków. Podpisane i uzupełnione o wymaganą dokumentację wnioski przekazuję do analizy. Na tym etapie czuwam na przebiegiem całego procesu pozostając w ciągłym kontakcie zarówno z bankiem jak i klientami.
Po otrzymaniu decyzji kredytowych omawiamy i ponownie porównujemy warunki zaproponowane przez bank. Jeżeli nic nie budzi naszych wątpliwości i mamy pewność co do wyboru oferty, umawiam klientów do zaprzyjaźnionego oddziału w celu podpisania umowy kredytowej.
Jest to jeden z ostatnich etapów całego procesu. W zależności od rodzaju nabywanej nieruchomości, może mieć miejsce od razu po uzyskaniu decyzji z banku lub na dalszym etapie, po wybudowaniu przez dewelopera nabywanej nieruchomości.
Zapraszam do zapoznania się z opiniami, jakimi podzielili się moim klienci:
Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na Państwa wszystkie pytania i rozwieję wszelkie wątpliwości.
Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na Państwa wszystkie pytania i rozwieję wszelkie wątpliwości.
© Dawid Rzepka 2024, Strona stworzona przez SIOFO.